درمان آرتروز

پوکی استخوان از جمله مشکلاتی است که باعث کاهش استحکام استخوان ها و همچنین کاهش تراکم آن ها می گردد. پس استخوان های بیمار ضعیف و شکننده خواهد شد. البته بهتر است بدانید که پوکی استخوان یکی از مهم ترین دلایل ایجاد آرتروز و دیسک گردن می باشد. در واقع پوکی استخوان به دلایلی مانند کج شدن مفاصل یا ضعیف شدن استخوان ها باعث ایجاد آرتروز خواهد شد. این موضوع بیشتر در افراد مسن و ناحیه زانو به خصوص افرادی که دچار انحراف زانو هستند دیده می‌ شود. به همین دلیل پزشکان یکی از مهم ترین روش های درمان آرتروز و درمان دیسک گردن را پیشگیری یا درمان پوکی استخوان می‌ دانند. در ادامه قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد آرتروز و پوکی استخوان در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید. 

 

درمان آرتروز: 

 

معمولا از روش های متعدد و جدیدی برای درمان آرتروز استفاده می‌ کنند که البته این درمان ها با توجه به سن بیمار یا شدت بیماری متفاوت است. اما به طور کلی درمان و بهبودی آرتروز به چند روش انجام می‌ شود که عبارت اند  از: 

 

  • مصرف داروهای جدیدی که دارای نتایج ترمیم کنندگی هستند.
  • همچنین انجام تکنیک ها یا روش های نوین که شامل تزریق سلول های بنیادی، اوزون درمانی یا تزریق ژل های غضروف ساز است.
  • یکی دیگر از روش های درمان آرتروز استفاده از فیزیوتراپی می باشد که در این روش علاوه بر پرتوهای فیزیوتراپی از داروهای مخصوص نیز برای بهبودی استفاده می کنند.
  • البته در مواردی که مفصل زانو به طور کامل از بین رفته باشد ممکن است پزشک برای بیمار جراحی تعویض مفصل زانو را تجویز نماید. 

 

رابطه ورزش و درمان آرتروز: 

 

بهتر است بدانید که ورزش ها برای افراد مبتلا به آرتروز در دو دسته مختلف مفید و مضر تقسیم بندی شده اند. ورزش های مضر را ورزش هایی که در سطح شیبدار انجام شوند می دانند مانند بالا رفتن از پله، کوهنوردی یا ورزش هایی که باعث حرکت و خم و راست شدن بیش از حد زانوها می ‌شوند، همچون دوچرخه سواری و حتی ورزش هایی در بدنسازی که با خم شدن زانو ها و فشار وزنه ها همراه هستند. در مقابل آن ورزش های مفید قرار دارند که موجب تقویت عضلات ناحیه همسترینگ و عضلات ران خواهند شد. از جمله این ورزش ها می‌ توان به حرکت شنا یا راه رفتن در آب، دویدن آهسته و نرم، پیاده روی یا استفاده از تردمیل اشاره کرد.

بنابراین برای این که بتوانید به درمان آرتروز کمک کنید بهتر است از ورزش های مناسب استفاده کنید و از ورزش های مضر که باعث ایجاد درد یا ناراحتی بیشتر می گردند خودداری نمایید. 

 

نتیجه گیری: 

 

همان طور که گفته شد پوکی استخوان موجب شکننده تر شدن و کم تراکم تر شدن استخوان ها می گردد. به همین دلیل است که پوکی استخوان را از جمله مشکلاتی می دانند که باعث ایجاد آرتروز زانو و دیسک گردن می گردد پس دلیل اصلی ایجاد آرتورز و دیسک گردن وجود ضعف در استخوان ها می باشد. بنابراین در صورتی که به پوکی استخوان مبتلا هستید برای درمان دیسک گردن و آرتروز حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا با درمان پوکی استخوان می توانید از ایجاد مشکلات دیگری همچون آرتروز نیز جلوگیری کنید. اما اگر به دنبال درمان آرتروز هستید علاوه بر درمان پوکی استخوان بهتر است که ورزش های درمانی دیگر مانند پیاده روی آهسته، شنا یا آب درمانی و حتی فیزیوتراپی، تزریق سلول های بنیادی، تزریق ژل های غضروف ساز و... استفاده کنید.